Rozumiem

Stosujemy ciasteczka, żeby jeszcze lepiej działałać dla Ciebie. Zapraszamy do Zieleńca!

Atrakcje i zabytki

Poznaj atrakcje i zabytki Zieleńca i okolic!

W Zieleńcu i okolicach znajduje się wiele atrakcji i zabytków, które urozmajcą Państwu pobyt w naszej miejscowości. Warto odwiedzić kilka miejsc, by móc poznać naszą kulturę i historię. Oto kilka z nich.

 

Na miejscu :

Ski&Spa w Zieleńcu to miejsce, w którym spędzicie Państwo niezapomniany urlop! Posiadamy przytulne i ciepłe pokoje, narciarnie, gospodę, grill oraz miejsce na ognisko. Naszym gościom zapewniamy bezpłatny parking oraz Wi-Fi. Oferujemy śniadania oraz zróżnicowane obiadokolacje zawarte w cenie pobytu, dostępne do późnych godzin wieczornych. Państwa pobyt z pewnością uatrakcyjni bezpłatny i nieograniczony dostęp do strefy SPA – m.in. jacuzzi, łaźni parowej, sauny, groty solnej, pokoju relaksu. Ponad to, posiadamy w pełni wyposażony gabinet kosmetyczny z ofertą zabiegową. Przyjeżdżając do Ski&Spa w Zieleńcu macie Państwo dostęp do wielu aktywności, m.in. jazdy na nartach, snowboardzie, rowerze, a także nordic walking, aerobiku, joggingu, wycieczek pieszych czy wspinaczki. Na terenie obiektu posiadamy akcesoria niezbędne do gry w darty, bulle, disc golfa, badmintona. Posiadamy także monitorowane i zamykane miejsce na przechowywanie własnych rowerów. Dla dzieci latem zapewniamy także zewnętrzny dmuchany basen, a dla rodziców - leżaczki do opalania. 

 

Czym jest disc golf? Jak w niego grać? Jakie są zasady i czy można się przy tym dobrze bawić i aktywnie spędzać czas? Żeby odpowiedzieć na te wszystkim pytania i przekonać się, że disc golf to naprawdę kapitalna rozrywka, koniecznie trzeba w tym celu odwiedzić Zieleniec. Dodajmy, że to jedyne takie miejsce w Polsce. 

 

Koleje linowe od lipca działają codziennie od godz. 10.00 do 18.00

 

Łowisko znajduje się około 500 m od naszego obiektu. Do października możemy odwiedzić łowisko w godzinach od 12:00 do 20:30. Mało tego - jeśli mamy ochotę zorganizować w tym wyjątkowym miejscu imprezę okolicznościową, możemy to zrobić po wcześniejszym umówieniu się z gospodarzami

 

Gryglówka to ranczo rodzinne które powstało z pasji jeździeckiej oraz miłości do koni. To rodzinna atmosfera i klimat dzikiego zachodu. 

 

Znajduje się na głównym parkingu ośrodka Nartorama. Doskonała zabawa i ruch na świeżym powietrzu: grasski – narty do jazdy po trawie, mountainboard – deska do jazdy po trawie, snowtubing – zjeżdzalnia pontonowa, quady, rowery, smochodziki.

 

Torfowisko pod Zieleńcem składa się z dwóch części: Topieliska i Czarnego Bagna. Pierwotnie rezerwat zajmował powierzchnię ok. 85 ha, w okresie międzywojennym powiększono go do 220 ha  (wtedy też podjęto decyzję o budowie drewnianych kładek i wieży widokowej), z kolei dziś ostatecznie osiąga wielkość ok. 270 ha. Jego wiek szacuje się na ok. 7600 lat

Jednorazowo Dusznicki Express może zabrać w magiczną podróż po Dusznikach – 56 osób (w tym 2 miejsca dla osób z wózkiem inwalidzkim.) W trasę na Torfowiska i Zieleniec Dusznicki Express zabierze 32 osoby oraz 20 rowerów.

 

 

W okolicy :

Papiernia dusznicka jest jedną z największych atrakcji turystycznych naszego pięknego regionu. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie. Papier czerpie się tu już od 400 lat, zaś lokalizacja obiektu nie jest oczywiście przypadkowa – była ona uwarunkowana zapotrzebowaniem na czystą wodę, niezbędną do produkcji.

 

Park Zdrojowy zajmuje powierzchnię 5,4 hektara i leży w Dusznikach Zdrój. Jest to park lipowo, bukowo, kasztanowy, który ozdobiony jest przez liczne dywany kwiatowe. W parku znajduję się deptak, liczne restauracje, teatr oraz pijalnia wód uzdrowiskowych.

 

 Gdy przyjdzie ochota na zabawę czy tez na potańcówkę, nieopodal Zieleńca w Parkowej odbywają się Dancingi.

 

Marzy się Państwu podniebny spacer? To jest możliwe! W czeskim ośrodku narciarskim Dolni Morava można spacerować po wieży widokowej i podziwiać z niej najpiękniejsze miejsca Sudet Wschodnich. 

 

Wambierzyce słyną z okazałej, robiącej niemałe wrażenie bazyliki renesansowej, będącej Sanktuarium Maryjnym. Świątynia stanowi prawdziwą perłę wśród zabytków Ziemi Kłodzkiej. Do Sanktuarium prowadzą monumentalne, kamienne schody. Olbrzymia fasada ma wysokość ponad 50 metrów, a przy tym jest szeroka, podzielona na 3 części. Reprezentuje styl późnego renesansu. Wnętrze świątyni jest utrzymane w stylu barokowym i kryje wiele obrazów, rzeźb i innych zabytków sztuki sakralnej.

Wyjątkowe położenie i niespotykana, alpejska architektura oraz górujące nad Międzygórzem wzniesienia Masywu Śnieżnika, sprawiają, że jest to jedna z najpiękniejszych miejscowości w Sudetach. Wybierając się do Międzygórza warto odwiedzić Sanktuarium Marii Śnieżnej, Ogród bajek czy schronisko pod Śnieżnikiem.

 

Wspaniała atrakcja dla dzieci! W Parku Miniatur Euroland, na powierzni 20 tys. m² możemy podziwiać makiety wielu budowli wzorowanych na popularnych budowlach z całego świata, głównie z Europy i Dolnego Śląska.

 

Schronisko po stronie czeskiej. Schronisko ma piękną, dużą salę z rzeźbami na suficie i ścianach. Udają się na spacer lub na narty biegowe jest to jedno z głównych miejsc, w którym można odpocząć i spróbować czeskiego piwa i smakołyków.

 

Pomnik ten został zrealizowany wg projektu artysty rzeźbiarza Jana Kucza, który otrzymał jedną z dwu równorzędnych nagród w konkursie na pomnik Chopina w Londynie. Odlewu z brązu dokonała specjalistyczna pracownia warszawska „Brąz Artystyczny”. Pomnik stanął w Parku Zdrojowym, przed południowym wejściem do Teatru Zdrojowego w 1976 r., w 150 rocznicę pobytu kompozytora w naszym mieście. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonano w czasie trwania XXX Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego.

 

Zachowane fortyfikacje, które możemy oglądać to zaledwie 10% całej Twierdzy. Miejsce te jest owiane nutką tajemnicy i bogate w historie z minionych lat. Zwiedzanie Twierdzy odbywa się co 30 minut, w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur.

 

Warto równiez pojechać do Polanicy Zdrój - miasta uzdrowiskowego. Czeka tam na Państwa wiele atrakcji m.in. Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych Wielka Pieniawa, Teatr Zdrojowy czy Tor Saneczkowy Góralka.

 

Muzeum zawiera jedną z największych kolekcji narzędzi i wyrobów rzemieślników (szewców, krawców, rymarzy, kaletników, bednarzy, kołodziejów i kowali).

 

Szopka z początku XXw. wykonana przez Czecha Frantiska Stepana, który rzeźbił ją scyzorykiem w drzewie lipowym przez 20 lat. Prezentuje kilkanaście modeli budowli Ziemi Kłodzkiej, wśród których porusza się ok. 250 figur.

 

Muzeum usytuowane jest w malowniczej śródgórskiej scenerii. W jego salach można zobaczyć wystawy rękodzieła, rzemiosła artystycznego, malarstwa, a także nabyć pamiątki. Na terenie muzeum organizowanych jest wiele ciekawych imprez folklorystycznych.

 

Nowoczesny kompleks pływacki składający się z basenu pływackiego (6 torów), basenu rekreacyjnego ze sztuczną rwącą rzeką oraz brodzika dla dzieci. W Aquaparku do dyspozycji jest zjeżdżalnia wodna (92 m.), sauna, solarium, jacuzzi, gejzery, siłownia, aerobik, fitness club, kręgielnia.

 

Wielki wspólny grobowiec ofiar wojen Śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych z XVIII wieku którego ściany i sufit wyłożone są 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich. Pod podłoga spoczywa dalsze kilkadziesiąt (20-30 tys) szczątków ludzi.

 

Kopalnia złota, atrakcje dla dzieci, średniowieczny park techniki z barwną opowieścią Kata i labiryntem strachu.

 

Między niebem a ziemią, w pięknym lesie nad Złotym Potokiem, na terenie ponad 7 hektarów. Balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki - zjazdy na linie o łącznej długości 1050metrów oraz wiele innych.

 

Najdłuższa jaskinia całych Sudetów, położona w Masywie Śnieżnika, w dolinie Kleśnicy, w pobliżu wsi Kletno. Odkryta podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 roku, w obrębie wzniesienia Stroma (1166 m n.p.m.).

 

Możliwość organizacji spływu od 4 osób, czas trwania to około 3 godziny. Możliwość zorganizowania wyjazdu bezpośrdenio z naszego obiektu. Więcej inforamcji w recepcji.

 

Warto także wybrać się do miejscowości szczytna. Znajdziemy w niej - sciane spinaczkową i park linowy, pole golfowe,  zamek leśna oraz taras widokowy na szczytniku.

 

Jedyne góry w Polsce stworzone z piaskowca ciosowego. Najwyższy szczyt, Szczeliniec Wielki, osiąga 919 m. n.p.m. Warto również wspiąć się na najwyższy jego punkt– Fotel Pradziada, który ma ok. 12 m wysokości. Piekiełko, największa i najgłębsza szczelina w całym masywie Szczelińca, ma do 17 m. głębokości i 100 m długości i leży na wysokości 883 m. n.p.m. W górach stołowych można zobaczyć liczne rzeźby skalne przypominające zwierzęta np.: fokę, wielbłąda, słonia. Kolejną atrakcją Gór Stołowych jest Tron Liczyrzepy – taras, z którego można podziwiać Karłów – część Gór Stołowych, masyw Skalnika i Narożnika, Góry Orlickie i Bystrzyckie.

 

Schronisko w Górach Stołowych wybudowano w stylu szwajcarskim. W skałę, znajdującą się przy schronisku, wmurowano tablicę ku czci Franca Pabla – długoletniego przewodnika po Szczelińcu Wielkim. Obok, przy tarasie widokowym, znajduje się odnowiona tablica upamiętniająca wejście na szczyt w dniu 29 sierpnia 1790 r. J.W. Goethe.

 

Do najcenniejszych elementów przyrodniczych Parku Narodowego należą :

  • Błędne Skały – ławica piaskowców ciosowych, malownicze labirynty skalne, wąskie uliczki, przejścia i tunele
  • Szczelinie Wielki
  • Skalne Grzyby
  • Białe Ściany, Skalne Furty i Narożnik
  • Krawędź Radkowska
  • Wielkie Torfowisko Batorowskie
  • Sawanna Łużycka (zbiorowiska łąkowe)